ARVAMUSNURK
OLÜMPIAMÄNGUDEST
PEKINGI OM-i BLOGI
TÖÖPAKKUMINE
PÄEVA NAEL
MEDALITABEL
BEIJING 2008
GALLUP

Mis on ETV2?

ETV2 on ainult digitaalselt leviv uus telekanal Eestis, mis alustab 8. augustil 2008.

ETV kajastab Pekingi olümpiamänge kahel kanalil. ETV põhikanalil on eetris enamik ülekandeid, kus võistlevad Eesti sportlased. Lisaks tehakse iga võistluspäeva kokkuvõte kell 21.25 algavas saates Olümpiapäev Pekingis. Ülekannete vahel on eetris Olümpiastuudio, kus pakutakse palju intervjuusid Pekingis olevate sportlaste ja olümpiadelegatsiooni liikmetega. ETV põhikanalil näeb kergejõustikku, rannavõrkpalli, sõudmist, korvpalli, ujumist, judot jpt alasid. Olümpiastuudiot saatejuhtideks on Priit Kuusk, Andres Kuusk ja Astrid Kannel. Ülekandeid kommenteerivad Pekingist Lembitu Kuuse, Helar Osila, Anu Säärits, Kristjan Kalkun, Rein Sokk ja Marko Kaljuveer.

ETV2 kanalil on eetris peamiselt need võistlusülekanded, mis ei mahu põhikanalile ja mille pikkust on reeglina raske ette planeerida, selliseks alaks on näiteks tennis. Võistluspäeva lõppedes korratakse ETV2-s päeva huvitavamaid võistlusi, sest kindlasti on palju neid inimesi, kes ei jõua ajavahe või töö tõttu otseülekandeid jälgida.

ETV kahe kanali peale kokku on ülekandeid ligi 400 tundi. ETV2 alustab 8. augustil ja levib ainult digitaalselt.

Kuidas saab vaadata ETV2?

Selleks on kaks meetodit. Õhu (antenni) või operaatori kaabli kaudu. Edastus õhu kaudu kannab nime „digilevi“, kaabli kaudu „kaabeltelevisioon või IP televisioon“. Mõlemad tehnoloogiad kasutavad omi digibokse, mis pole vastastikku asendatavad.

Inimesed, kes kasutavad vastuvõtuks oma antenni:

ETV2 levib tasuta maapealses digilevis koos teiste Eesti kanalitega. Digikanalite vaatamiseks tuleb tavalise detsimeeterlaine (DML) antenni ja olemasoleva teleri vahele ühendada spetsiaalne digiboks. Mõned uuemad televiisorid suudavad paljud ka ise digikanaleid antennist vastu võtta. Digiboksi saab osta või rentida elektroonikakauplustest, kes jagavad ka informatsiooni häälestuse ning paigalduse kohta. Tasulist lepingut ETV2, nagu ka teiste Eesti üleriigiliste kanalite digitaalseks vastuvõtuks sõlmima ei pea. Sobiva digiboksi andmed: ZUUMbox või mõni teine MPEG4 AVC kodeeringut toetav digiboks või teler (NB! See on tähtis, sest näiteks Soomes kasutatakse MPEG2 standardit ja selliseid telereid toodetakse täna palju rohkem).

Digilevi alaga on kaetud enamus eesti kodusid ja see laieneb pidevalt:

http://www.levira.ee/cgi-bin/form.cgi/digitv_est

Analoogsaatjate võrgu kaudu ETV2 programmi ei edastata kuna kõik kanalid on juba kasutuses.

Kuidas ma saan digiboksi endale hankida?

Digiboksi saab osta või rentida elektroonikakauplustest, kes jagavad ka informatsiooni häälestuse ning paigalduse kohta. Tasulist lepingut ETV2, nagu ka teiste Eesti üleriigiliste kanalite digitaalseks vastuvõtuks sõlmima ei pea.

Sobiva digiboksi andmed: ZUUMbox või mõni teine MPEG4 AVC kodeeringut toetav digiboks või teler (tähtis! Sest nt. Soomes kasutatakse MPEG2 standardit ja selliseid telereid toodetakse täna palju rohkem).

Philipsi kogu uus telerivalik on MPEG4 toega ja peaks olema kaubanduses tuleva nädala jooksul. Sagemi digiboks peaks jõudma varsti. Teisel poolaastal peaks pilt poodides mitmekesine olema. Euronics ja Expert mõlemad on asja tublisti ette võtnud.

Kui palju digiboks maksab?

Maapealse digilevi digiboksi hind on ca 2000 kr, ühilduva LCD teleri hind alates 15,000 kr
ZUUMbox http://www.starman.ee/index.php?nodeid=343&lang=et
Teised seadmed: http://www.llmerge.ee/index.php?lang=est&main_id=15
Üldisemalt seadmetest: http://www.digitv.ee/index.php?go=vastuvotjad
Sony W4000 seeria LCD telerid: http://www.onoff.com/online/ee/inet.nsf/vProd/57888?opendocument&markID=75-10-25

Kaabellevi digibokside hinna saab teada vastavate operaatorite käest, hinna suurusjärk on sama. Harilikult saab digibokse osta või ka rentida.

Inimesed, kes kasutavad vastuvõtuks mõne kaabeloperaatori teenuseid:

ETV2 on lülitatud kõigi peamiste kaabellevi teenust osutavate firmade – Starman, STV, Elion jt. kanalivalikusse. ETV2 levi ja häälestuse küsimustes annavad nõu ja abistavad vastavate kaabelvõrkude klienditeenindused.
Milliselt kanalilt näeb ETV2?

• Elioni kliendid: ETV2 leiab Elioni DigiTV-s 44. kanalilt

• Starmani kliendid:
Tallinn - 26. asukoht Digi TV paketis
Sillamäe, Tartu, Rakvere, Pärnu, Viljandi, Võru, Valga, Haapsalu, Kuressaare – KODU Kaabel-TV paketis programmi Cartoon/TCM asemel
Paide, Põlva, Jõgeva, Põltsamaa – KODU Kaabel-TV paketis programmi Euronews asemel
Kristiine, Kohila, Paldiski – KODU Kaabel-TV paketis programmi Euronews asemel

• ZUUMtv kliendid: ETV2 programm on tasuta leviv kanal digitaaltelevisiooni eetris

• STV kliendid:
STV hakkab edastama kanalit ETV2 kõikides oma võrkudes suuremale klientide hulgale kättesaadavamas paketis ehk kõige väiksemas paketis
Tallinnas – sotsiaalpaketis, kanal nr R6
Tartus – sotsiaalpaketis, kanal nr R12
Pärnus – sotsiaalpaketis, kanal nr R11
Rakveres – sotsiaalpaketis, kanal nr R12
Narvas – baaspaketis, kanal nr SR19

• Telseti kliendid: läbirääkimised alles käivad, kuid Telset on teatanud soovist edastada ETV2

• Viasati kliendid: kahjuks Viasat ETV2 ei edasta.

ETV2 kanali tasuta vaatamiseks digitaallevi eetrist tuleks soetada digiboks (nn Zuumbox või analoogne, MPEG4 tuuneriga teler), enamik kaablioperaatoreid näitab ETV2 programmi põhipaketi koosseisus.

Kuhu pöörduda, kui mul on probleeme ETV2 nägemisega?

Teid teenindava kaablioperaatori või Levira poole, kui soovite ETV2 vaadata antenniga. ERR iseseisvalt ETV ja ETV2 leviteenust ei osuta.

Kuidas Digi-TV komplekti paigaldada?

Maapealse digilevi digiboks ühendatakse detsimeeterlaine antenni ja teleri vahele, antennivõimendit tuleks võimalusel vältida (Digi-TV antennivõimendit küsida ainult spetsiaalkauplustest). MPEG4 toega teler ühendatakse antenniga otse. KaabelTV ja IPTV digiboks paigaldatakse vastava operaatori kaabelliini ja teleri vahele. Antenni ei kasutata.

Kas DigiTV paigaldamine on tasuline?

Investeering digiboksi on ühekordne, tasulist lepingut ETV2, nagu ka teiste Eesti üleriigiliste maapealse digilevi kanalite vastuvõtuks sõlmima ei pea. Kaabellevi kanalite korral sisaldub ETV2 üldjuhul operaatori põhipaketis.

Kas on võimalik vaadata DigiTV-d mitmest erinevast televiisorist?

Tüüpiliselt tuleb selleks iga teleriga liita eraldi digiboks, sest üks digiboks suudab korraga edastada vaid ühte kanalit.

Mis on digitelevisiooni eelised?

Põhiline eelis on selles et ühel sagedusel on korraga võimalik vastu võtta 8 või rohkem telekanalit mis suurendab televaatajatele valikuid. Kõik analoogpildi edastamiseks kasutusel olevad sagedused Eestis on välja jagatud ja selle tehnoloogia võimalused ammendatud.
Lisaks on võimalik valida erinevaid subtiitreid, erikeelseid helitaustu, vaadata elektroonset saatekava jne. Samuti on üldjuhul digipildi kvaliteet parem analoogpildi omast. All-litsentsimine | Kasutustingimused